Published On: 17. 4. 2023898 words4,5 min read

Trpíte bolestmi břicha, průjmem, zácpou nebo plynatostí déle než 3 měsíce, přičemž se tyto příznaky objevují alespoň jednou týdně? Pokud ano, trpíte možná syndromem dráždivého tračníku, anglicky Irritable Bowel Syndrome, tedy IBS. Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje trávicí systém a podle studií jím většina pacientů trpí řadu let před stanovením diagnózy. Jeho příznaky mohou výrazně snižovat kvalitu vašeho života, proto byste návštěvu lékaře neměli odkládat. Je známé, že IBS způsobuje kombinace různých faktorů. Doporučuje se tedy, abyste si ještě před návštěvou lékaře začali vést “IBS-deník”. V něm se zaznamenává, které konkrétní příznaky se objevují, jak dlouho trvají, zda jsou spojené se stresovými situacemi nebo se objevují po konzumaci určitého jídla. Podívejme se teď podrobněji na nejčastější příznaky syndromu dráždivého tračníku.

Křeče v břiše a průjem – nejčastější příznaky IBS

Průjem patří k nejběžnějším poruchám činnosti trávicího ústrojí, krátkodobě proto nejspíš někdy potkal i vás. Zvýšenou pozornost je ale třeba věnovat dlouhodobému průjmu, který trvá déle než 4 týdny. Také křeče, které vás překvapí velmi silnými bolestmi v břiše, jsou jasným varovným signálem. Tyto křeče trvají obvykle jen několik vteřin, ale vrací se opakovaně a v různé intenzitě. Za akutními i chronickými bolestmi břicha může být hned několik příčin. Bolesti často způsobuje překyselení žaludku, nevhodná či zkažená strava, alergie, intolerance některých potravin a poškození trávicího traktu. Na vině může být také alkohol, stres, léky nebo závažnější onemocnění, mezi které patří například žlučové kameny, žaludeční vředy, refluxní choroba jícnu, Crohnova choroba nebo syndrom dráždivého tračníku. 

Co je to syndrom dráždivého tračníku?

IBS je chronické onemocnění, které postihuje trávicí systém a v Česku jím trpí zhruba 13 % populace. Příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou zatím úplně jasné, připisují se ale změnám ve střevním mikrobiomu, které způsobuje nejčastěji nevhodná strava nebo stres. Střevní trakt má totiž svůj vlastní, vysoce komplexní, nervový systém, který na stres citlivě reaguje. Tzv. osa střevo-mozek, je komunikační kanál, kterým střevo s mozkem komunikují. Problém nastává, když mezi nimi dochází k nesprávné komunikaci. Důsledkem jsou pak příznaky jako průjem nebo zácpa a bolesti břicha ze stresu.

4 typy syndromu dráždivého tračníku

Existují čtyři typy syndromu dráždivého tračníku, a to s dominancí průjmu (IBS-D), zácpy (IBS-C), kombinované (IBS-M) a neklasifikované (IBS-U). Více než třetina všech pacientů trpí formou s dominancí průjmu, na druhém místě je forma s dominancí zácpy. 

Jak probíhá vyšetření syndromu dráždivého tračníku?

IBS se u každého pacienta projevuje jinak a úvodní diagnóza často nebývá jednoznačná. Příznaky jako křeče, bolesti břicha a průjem, jsou totiž charakteristické také pro jiná  onemocnění. Mimo střevních potíží se současně mohou vyskytovat i běžné příznaky jako únava, bolesti hlavy a zad, časté močení a u žen také poruchy menstruace. Navíc, při fyzikálním lékařském vyšetření, působí pacient s kteroukoliv variantou dráždivého tračníku zdravě. Při pohmatu břicha se může ale objevit bolestivost, zejména v levém podbřišku. Pro správný výběr léčebného postupu je tedy zásadní určení převládajícího příznaku.

Léčba IBS

Zatím neexistuje lék, který by vás těžkostí způsobenými syndromem dráždivého tračníku zbavil jednou provždy. S pomocí vhodných opatření je ale možné podstatně zmírnit jeho projevy. Nejvhodnější je začít testováním různých potravin, které mohou průvodní symptomy zhoršovat. Doporučuje se dieta s nízkým obsahem FODMAP, ale i  terapie a meditace. Vyzkoušet můžete také PROIBS, který byl speciálně vyvinut pro léčbu příznaků IBS.

PROIBS pomáhá udržovat optimální podmínky ve vašich střevech, čímž podporuje zde sídlící zdravé bakterie. Tento certifikovaný zdravotnický přípravek ze Švédska se osvědčil v odborných studiích i u pacientů. Více se o PROIBS dozvíte zde: https://www.proibs.cz/o-proibs/

Zdroje:

https://www.gloshospitals.nhs.uk/our-services/services-we-offer/nutrition-dietetics/irritable-bowel-syndrome-ibs/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4918736/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202343/

 

 

 

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

Cena od: 289 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 254 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 293 Kč