Published On: 12. 4. 20221409 words7 min read

Dieta s nízkým obsahem FODMAP může být skvělým pomocníkem při mírnění zácpy, průjmů, křečí v břiše a nadýmání, které jsou způsobené syndromem dráždivého tračníku (IBS). Zjistěte, jak funguje.

Co je to FODMAP?

FODMAP jsou skupiny cukrů, které jsou špatně tráveny nebo absorbovány v našich střevech. Slovo je zkratkou pro „fermentable oligo-, di-, mono-sacharides and polyols“, tedy Fermentovatelné Oligosacharidy, Disacharidy, Monosacharidy a Polyoly. Jedná se o sacharidy s krátkým řetězcem, které se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách. Patří sem např. laktóza, fruktóza, frukto-oligosacharidy vyskytující se např. v pšenici a žitu a další. Polyoly jsou cukerné alkoholy, které se používají především jako náhradní sladidla jako sorbitol, mannitol xylitol a jiné. Dietu s nízkým obsahem FODMAP vyvinul tým z australské univerzity Monash primárně jako podporu léčby syndromu dráždivého tračníku (IBS).

Tyto cukry jsou v našem těle strávené jen částečně, v tenkém střevě se pohybují velmi pomalu a přitahují k sobě vodu. V tlustém střevě jsou fermentovány střevními bakteriemi, což vede k produkci plynu. Nadbytečný plyn a voda způsobí, že se střevní stěna natáhne a rozšíří. Následkem toho vzniká nadýmání a bolesti břicha. Lidem s IBS toto roztahování střevní stěny způsobuje přehnané pocity bolesti, nepohodlí i další příznaky (zácpa, průjem, nadýmání, křeče v břiše).

Co je to syndrom dráždivého tračníku (IBS)?

Jde o chronické onemocnění, které postihuje trávicí systém, zejména střeva. Zahrnuje několik různých symptomů, jako jsou nepříjemné křeče v břiše, nadýmání, průjem a zácpa. Tyto problémy u pacientů s IBS trvají dlouhodobě a opakovaně se vrací. V České republice postihuje syndrom zhruba 13 % populace. Častěji jím trpí ženy než muži a nevyhýbá se ani mladým lidem. Zjistěte v našem článku více o tom, co je to syndrom dráždivého tračníku.

IBS nelze zcela vyléčit, pro zmírnění projevů se doporučuje několik podpůrných opatření. Jedním z nich je úprava jídelníčku, což zahrnuje také FODMAP dietu. Dále se doporučuje omezení stresu a pravidelné cvičení. Vyzkoušet můžete také certifikovaný zdravotnický prostředek PROIBS®, který je určen k léčbě příznaků IBS.

 Co se děje při omezení FODMAP?

Omezení FODMAP snižuje osmotickou zátěž a produkci plynu v distálním tenkém střevě a proximálním tračníku, což poskytuje symptomatickou úlevu u pacientů s IBS. Příznivý vliv u pacientů s IBS byl prokázán v několika odborných studiích. V souhrnné  analýze novozélandské univerzity bylo zjištěno, že až 86 % pacientů s IBS pociťuje při dietě zlepšení celkových gastrointestinálních příznaků i jednotlivých příznaků, jako jsou bolesti břicha, nadýmání, zácpa, průjem a plynatost. Dlouhodobé zdravotní účinky diety s nízkým obsahem FODMAP nejsou známy.

Pro koho je tato dieta vhodná a jak funguje?

Dieta s nízkým obsahem FODMAP byla vyvinuta pro lidi, kterým byl diagnostikován syndrom dráždivého tračníku. Pokud vám lékař toto onemocnění nediagnostikoval, neměli byste dietu držet. Lidé, kteří nemají s trávením těchto sacharidů problém, by neměli FODMAP potraviny ve svém jídelníčku eliminovat, jelikož spoustu z nich je zdraví prospěšných. Pokud máte podezření na IBS, navštivte svého lékaře, který vám stanoví diagnózu.

Účelem zavedení diety není zcela eliminovat FODMAP potraviny, ale pouze omezit jejich příjem. Podstatou celé diety je množství. Některé potraviny v omezeném množství problémy způsobovat nemusí, ale při větším příjmu je již způsobují. Některé pro vás mohou být naopak nesnesitelné i v minimálním množství. U každého člověka to může být trochu jiné, proto by si měl každý sám vyzkoušet, které potraviny mu nedělají dobře a ty vyloučit. Důležitou roli může hrát také úprava potravin.

Při přísném omezení FODMAP může vzniknout riziko nedostatečného příjmu živin a potenciálních nežádoucích účinků změněné střevní mikrobioty. Proto byste měli zavedení diety s nízkým obsahem FODMAP konzultovat s dietologem, který vám s ohledem na váš zdravotní stav pomůže sestavit vyvážený jídelníček.

Jak vypadá jídelníček s dietou FODMAP?

Seznamy potravin s vysokým i nízkým podílem FODMAP jsou běžně k nalezení a pravidelně se testují a rozšiřují. Nahlédnout můžete například do oficiálního jídelníčku od vědců z australské univerzity Monash, kteří vyvinuli také mobilní aplikaci, díky které bude pro vás držení této diety snazší.

Typ potraviny Vysoký obsah FODMAP Nízký obsah FODMAP
Ovoce Jablko, broskev, mango, hruška, ovoce v konzervě, meloun, meruňka, avokádo, třešeň, liči, hruška nashi, nektarinka, švestka, velké porce ovoce, sušené ovoce, ovocná šťáva Banán, borůvka, ananasový meloun, hroznové víno, durian, karambola, grapefruit, kiwi, citron, limetka, pomeranč, malina, rajče
Medová sladidla Fruktóza, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy Náhražky medu: zlatý sirup, javorový sirup
Mléko Běžné a nízkotučné kravské, kozí a ovčí mléko; zmrzlina Bezlaktózové mléko, rýžové mléko
Jogurty Běžné a nízkotučné jogurty Bezlaktózové jogurty
Sýry Měkké a čerstvé sýry Tvrdé sýry
Zelenina Artyčok, chřest, červená řepa, brokolice, růžičková kapusta, zelí, fenykl, česnek, pórek, cibule, hrášek, šalotka, květák, houby, sněhový hrášek Bambusové výhonky, brukev čínská, kapie, mrkev, celer, pažitka, čínské zelí, kukuřice, lilek, zelené fazolky, salát, pastinák, dýně, řepa, jarní cibulka (pouze zelená část), česnekový olej (náhražka česneku a cibule)
Obiloviny Žitné a pšeničné cereálie konzumované ve velkém množství (např. sušenky, chléb, kuskus, krekry, těstoviny) Cereálie: bezlepkový a špaldový chléb/cereální výrobky
Sladidla Isomalt, maltitol, mannitol, sorbitol, xylitol a další sladidla končící na „-ol“ Glukóza, cukr (sacharóza), další umělá sladidla nekončící na „-ol“

Jak s dietou FODMAP začít?

Byl vám diagnostikován syndrom dráždivého tračníku a rádi byste vyzkoušeli FODMAP dietu? Přinášíme vám několik tipů, jak na to: 

  • Zavedení diety doporučujeme konzultovat s dietologem, který vám zaručí, že vám v jídelníčku nebudou chybět důležité živiny.
  • Abyste zjistili, které potraviny tolerujete a které vám naopak spouštějí příznaky IBS, začněte s eliminací všech potravin s vysokým podílem FODMAP.
  • Postupně zkoušejte jednotlivé potraviny s vysokým podílem FODMAP. Zapisujte si ty, které vám dělají potíže.
  • Po otestování vylučte potraviny, které vám nedělají dobře. Ostatní potraviny můžete postupně znovu do jídelníčku přidat.
  • Pokud vám některé potraviny dělají problémy pouze ve větším množství, můžete je konzumovat omezeně.
  • Pokud se vám příznaky IBS po zavedení diety s nízkým obsahem FODMAP nezlepšují, je možné, že patříte do skupiny pacientů, na které tato dieta nefunguje. V takovém případě zvažte jinou formu léčby příznaků, například užívání zdravotnického přípravku PROIBS®.

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

Cena od: 289 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 254 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 293 Kč