NADÝMÁNÍ A PLYNATOST
Trápí vás nepříjemné nadýmání a zvýšená plynatost? Pokud nekonzumujete nadýmavé a nevhodné potraviny, a tím pádem na vině není skladba vašeho jídelníčku, může se jednat o vedlejší příznak vážnějšího problému.
Během trávení potravy v našich střevech vznikají plyny, které se buď běžně vstřebávají ještě v našem těle nebo odcházejí v podobě větrů. Pokud k jejich vylučování z těla ale nedochází, vede to k nadýmání a nafukování v oblasti břicha. Můžete pak trpět silnými bolestmi, které se objevují ve kterékoliv části trávicí soustavy.
Někdy vystřelují až do oblasti srdce, a tak se často stává, že pacienti navštíví lékaře s podezřením na infarkt. Druhou variantou je silná bolest v dolní pravé oblasti břicha, která se naopak zaměňuje za zánět slepého střeva nebo ledvinové kameny. Když lékař vyloučí všechna tato onemocnění, je často diagnostikován právě syndrom dráždivého tračníku.
Největší podíl na plynatosti a nadýmání má zejména nevhodná strava, ale také špatná průchodnost střev, polykání vzduchu během konzumace potravin, trávicí obtíže nebo důsledek syndromu dráždivého tračníku. Ideální prevencí je proto přemýšlet o tom, co a jak jíte.
Zaručenými spouštěči nadýmání jsou luštěniny, čerstvé kynuté pečivo, sycené nápoje, košťálová zelenina, alkohol, silně kořeněná jídla, cibule a česnek. Situaci nepomáhá ani nadměrný stres a účinky některých léků. Pokud ke špatnému jídelníčku přidáte ještě nedostatek pohybu nebo sedavé zaměstnání, vaše střeva si s nadměrným množstvím plynů jednoduše nedokáží poradit.
Vyhněte se určitému typu potravin a nápojů. Hodně a často pijte. Šumivé nápoje vyměňte za neperlivou vodu bez umělých sladidel. Nic nepijte příliš horké, ani příliš studené. Jezte pomalu a jídlo dobře žvýkejte. Zapomeňte na žvýkačky a zařaďte do svého denního programu pravidelný pohyb, který vám pomůže nastartovat správnou peristaltiku střev.
Když ani změna životního stylu nepomáhá, určitě se obraťte na svého lékaře, který postupně vyloučí jiné příčiny těchto obtíží.
Žádná léčba, která by vás zbavila plynatosti jednou provždy, bohužel neexistuje. Můžete ale vyzkoušet certifikovaný zdravotnický prostředek PROIBS®, který nabízí rychlou pomoc při potížích způsobených syndromem dráždivého tračníku. Pokud máte navíc problémy s plynatostí častěji, můžete PROIBS® užívat i dlouhodobě.
ZKUŠENOSTI ZÁKAZNÍKŮ
„Každé ráno jsem pila PROIBS® a již po týdnu přišlo zlepšení. Moje břicho nebylo tak klidné již mnoho let. Jaká to úleva, když už nemusím myslet na problémy s trávením!“
Emma
„Moje břicho je klidnější. Jsem schopen jíst, aniž bych dostal průjem. Bolest a pocit nafouklosti jsou pryč. PROIBS® navíc skvěle chutná!“
Martin