Česky syndrom dráždivého tračníku, anglicky Irritable Bowel Syndrome, tedy IBS. Jedná se o poruchu v autonomním nervovém systému, která postihuje náš trávicí systém, zejména střeva. Výsledkem jsou nepříjemné křeče v břiše, nadýmání a změny stolice (průjem nebo zácpa). Zatímco jindy problémy po krátkém čase odezní, u dráždivého tračníku mohou trvat měsíce až roky a opakovaně se vracet.

Příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou úplně jasné, ale jsou multifaktoriální. Často se připisují pomalému nebo naopak příliš rychlému průchodu stravy střevy, změnami ve střevním mikrobiomu, psychické nepohodě, vystavování se nadměrnému stresu a dědičnosti. Svou roli může hrát i strava. IBS trpí v Česku zhruba 13 % populace, častěji postihuje ženy než muže a nevyhýbá se ani mladým a aktivním lidem. 

I přesto, že trápí tolik lidí, zatím neexistuje lék, který by nemocného obtíží zbavil jednou provždy. S pomocí PROIBS® jsme ale schopní léčit příznaky tohoto onemocnění.

ibs

Protože se IBS u každého pacienta projevuje jinak, úvodní diagnóza často nebývá jednoznačná. Nejvhodnější je začít testováním různých potravin, které mohou průvodní symptomy zhoršovat. Zatímco u někoho problémy zlepší konzumace vlákniny, u někoho jiného může situaci naopak podstatně zhoršit. Stejně tak mohou fungovat laktóza nebo lepek. 

Pokud trpíte dlouhodobou zácpou, průjmem, nadýmáním nebo dokonce křečemi v břiše, určitě se obraťte na svého lékaře, který možnost tohoto onemocnění vyhodnotí na základě různých kritérií.

I přestože zatím neexistuje lék, který by syndrom dráždivého tračníku vyléčil, s pomocí vhodných opatření můžete podstatně zmírnit jeho projevy. Časté návštěvy toalety, bolesti i nejistotu, kdy a kde vás tyto oblíže zase zastihnou. Postiženým prakticky znemožňují normální život. I proto je důležité zahájit léčbu průvodních příznaků co nejdříve.

  • UPRAVTE STRAVOVACÍ REŽIM

Dle posledních výzkumů se ukazuje, že lidé trpící IBS by se měli vyhnout tzv. FODMAP potravinám, které mohou být špatně tolerovány a mohou způsobovat trávicí potíže. Dietní opatření jsou ovšem velmi individuální.

  • OMEZTE STRESOVÉ SITUACE

Jedním z hlavních spouštěcích faktorů IBS je stres. Je tedy vhodné zamyslet se nad životním stylem, pokud možno se vyhýbat stresovým situacím nebo se s nimi naučit pracovat. Vhodná jsou i psychologická sezení.

  • PRAVIDELNĚ CVIČTE

Fyzická aktivita má prokazatelný vliv na zvládání stresových situací, a proto je důležité pravidelně cvičit. Jako nejvhodnější se zdají být aktivity mírné intenzity, jako jsou např. rychlá chůze, jóga, kolečkové brusle, jízda na kole nebo dechová cvičení.

ZBAVTE SE IBS
S PROIBS®

PROIBS® jako certifikovaný zdravotnický prostředek nabízí rychlou pomoc při léčbě příznaků syndromu dráždivého tračníku. PROIBS® můžete bezpečně používat i po odeznění všech příznaků pro udržování optimálních podmínek ve vašich střevech.

ZBAVTE SE PRŮJMU
S PROIBS®

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

Cena od: 289 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 254 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 293 Kč