Published On: 21. 6. 2022827 words4.1 min read

Jste neustále ve stresu, nedokážete se zastavit, přijde vám, že nic nestíháte a do toho všeho vás trápí nepříjemná bolest břicha? Zpomalte a zjistěte, jak s bolestí břicha ze stresu zatočit.

Bolest břicha bývá často doprovázena dalšími nepříjemnými obtížemi, přichází s ní například pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti, zácpa či křeče. Příčin tohoto nepříjemného problému může být hned několik. Akutní bolest může způsobit nevhodná či zkažená strava, alkohol nebo léky. V případě, že vás však bolesti břicha trápí častěji, mohou být příčinou alergie, potravinové intolerance nebo nadměrný stres. A právě tomu se podíváme na kloub.

Proč nás trápí bolest břicha ze stresu?

Ptáte se, proč vás vlastně bolí břicho ze stresu? Souvislost hledejte v takzvané ose střevo-mozek. Jedná se o složitý systém oboustranných vazeb mezi fyziologií střev a funkcí mozku. Oba tyto orgány jsou spojené nervy, které mezi sebou přenáší vzruchy.

Důležitým faktorem je pak střevní mikroflóra, jejíž složení tyto vazby ovlivňuje. Vaše střevo je totiž domovem rozmanité řady mikrobů. I krátkodobý stres může ovlivnit složení vaší mikrobioty a naopak změny mikroflóry zase ovlivňují reakci na stres či úzkost. Stále se zjišťuje, jak přesně tato osa střevo-mozek funguje a co všechno ovlivňuje.

Stres a začarovaný kruh u IBS

Chronická bolest břicha patří mezi příznaky syndromu dráždivého tračníku. Toto onemocnění postihuje zhruba 7 až 21 % běžné populace. Příznaky IBS se u každého projevují trochu jinak, proto může být jeho diagnostika složitější. Předpokládá se, že mnoho případů není diagnostikováno.

Každodenní stres může být rizikovým faktorem pro rozvoj syndromu dráždivého tračníku nebo může souviset se závažnějším průběhem této nemoci. A zároveň pacienti trpící syndromem dráždivého tračníku zase mohou být více náchylní ke stresu. Několik případových a kontrolních studií uvádí u pacientů s IBS vyšší podíl psychiatrických poruch jako je porucha přejídání, záchvaty paniky, poruchy nálady či posttraumatický stres. Studie se také shodují, že pacienti s IBS jsou náchylnější k rozvoji úzkosti a vyššímu stupni stresu, když čelí zátěžovým situacím.

Co na bolest břicha? Při dlouhotrvajících bolestech či dalších příznacích IBS (zácpa, průjem, nadýmání) vyzkoušejte certifikovaný zdravotnický prostředek pro léčbu příznaků syndromu dráždivého tračníku PROIBS®. Obsahuje extrakt z aloe vera, který podporuje přirozenou funkci vašich střev a pomáhá udržovat optimální podmínky ve střevech.

Dlouhodobé bolesti břicha ale mohou mít jinou příčinu, mohou být způsobeny například žlučové kameny, žaludečními vředy, refluxní chorobou jícnu nebo Crohnovou chorobou.

Pokud vás trápí dlouhodobé bolesti břicha určitě co nejdříve navštivte svého lékaře, který určí vaší diagnózu.

Vyřešte svůj stres, zlepší se vám zdraví

Nenechte se zužovat bolestmi břicha ze stresu. Zkuste se nejdříve nadměrného stresu zbavit. Zamyslete se nad vaším životním stylem a zkuste se začít vyhýbat stresovým situacím nebo se s nimi naučit pracovat. Nebojte se vyzkoušet psychologická sezení. Lepší zvládání stresových situací také výrazně podporuje fyzická aktivita. Pohyb je dobrý i pro zlepšení funkce střev. Stačí vám třiceti minutová procházka každý den a budete se cítit lépe.

Zároveň nezapomeňte upravit svůj jídelníček. Protože spokojená střeva rovná se spokojená mysl a naopak. Důležitá je pestrá a vyvážená strava, omezení kouření, alkoholu, smažených a tučných jídel či polotovarů. Pokud trpíte IBS můžete také vyzkoušet dietu s nízkým obsahem FODMAP.

Zdroje:

Foster, Jane A., Linda Rinaman, and John F. Cryan. „Stress & the gut-brain axis: regulation by the microbiome.“ Neurobiology of stress 7 (2017): 124-136.

Rey, E., and N. J. Talley. „Irritable bowel syndrome: novel views on the epidemiology and potential risk factors.“ Digestive and liver disease 41.11 (2009): 772-780.

Elsenbruch, Sigrid. „Abdominal pain in irritable bowel syndrome: a review of putative psychological, neural and neuro-immune mechanisms.“ Brain, behavior, and immunity 25.3 (2011): 386-394.

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

KOUPIT
KOUPIT
KOUPIT