Published On: 16. 5. 2022917 words4,6 min read

Zatočte se zácpou ještě dnes. Přečtěte si naše tipy, jak se zbavit zácpy a obtížné vyprazdňování už vás nemusí trápit.

Co je to zácpa a jaké jsou její příznaky?

Každý snadno pozná, že trpí zácpou, jedná se o obtížné vyprazdňování stolice, které je méně časté než jednou za tři dny. Normální vyprazdňování však nemusí probíhat každý den, i když je o tom mnoho lidí přesvědčeno. Tvorba stolice totiž souvisí s příjmem potravy a tekutin a pokud je příjem nízký, nelze počítat s denním vyprazdňováním. Že je vaše vyprazdňování v pořádku poznáte podle toho, že je pravidelné a bezbolestné.

Při zácpě se dostavuje pocit těžkosti, nafouklé břicho, sporadické a bolestivé vyprazdňování stolice, která je příliš tuhá. Při dlouhodobé zácpě se může přidat bolest hlavy a únava. Plyny odcházet mohou a nemusí. Pokud trpíte zácpou, tak se také nedostavuje pocit úlevy po vyprazdňování.

Zácpa se dělí na akutní a dlouhodobou. Akutní zácpu způsobuje stres, změna prostředí, životního rytmu i odlišné návyky. Vzniká často při cestování a brzy sama odezní. Zácpa dlouhodobějšího charakteru již může značit vážnější zdravotní problém. Doporučujeme proto navštívit lékaře, jelikož dopady na organismus mohou být neblahé. Přečtěte si v našem článku, čím může být způsobena chronická zácpa a jak se jí zbavit.

Na vině může být dráždivý tračník

Trápí vás zácpa dlouhodobě nebo se pravidelně vrací? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS) a ani o tom nevíte. A co to vlastně je? Jedná se chronické onemocnění, které postihuje zejména střeva. Jedním z hlavních symptomů je dlouhodobá zácpa, která se může kombinovat s dalšími příznaky, jako jsou křeče v břiše, nadýmání nebo průjem. V České republice trpí tímto syndromem asi 13 % populace. Abyste si byli jistí, že se to týká právě vás, navštivte lékaře, který vás důkladně vyšetří. Pokud vás zajímá, jaké jsou další časté příčiny zácpy, přečtěte si náš článek.

Jak bojovat s IBS?

I přesto, že v současné době neexistuje žádný lék, který by vás syndromu dráždivého tračníku zcela zbavil, lze s ním normálně fungovat. Existuje totiž podpůrná léčba, která léčí příznaky onemocnění jako je např. zácpa. Vyzkoušet můžete například PROIBS®, který je určen na léčbu příznaků IBS. Vyvinuli ho odborníci ve Švédsku, kde se setkal se skvělými výsledky v odborných studiích i u pacientů. Jeho hlavní léčivou složkou je extrakt z aloe vera. Výhodou je, že u PROIBS® nebyly prokázány žádné vedlejší účinky ani negativní interakce s jinými léky. Navíc ho můžete užívat dlouhodobě i po odeznění příznaků pro udržování optimálních podmínek ve střevech. Zjistěte více o léčbě dráždivého tračníku v našem článku.

Další tipy, jak se zbavit zácpy

  1. Pravidelný pohyb: Zařaďte do svého životního stylu pravidelnou fyzickou aktivitu. Pohyb pomáhá rozhýbat střeva, čímž může zlepšovat frekvenci vaší stolice. Zároveň zbavuje stresu a vy se tak můžete cítit lépe.
  2. Dostatek vlákniny: Změňte svůj jídelníček. Pestrá strava s dostatkem vlákniny dokáže pomoci se zácpou. Nezapomeňte tedy zařadit ovoce, zeleninu, otruby, ovesné vločky nebo lněné semínko. Vlákninu můžete do těla dodat také v rozpustné formě, která je dle studie přínosem i pro pacienty trpící IBS.
  3. Nepotlačujte potřebu na stolici: Pokud budete potlačovat nucení na stolici, může vzniknout útlum defekačního reflexu, který se projevuje zácpou.
  4. Dostatek tekutin: Nezapomínejte dostatečně pít. Ideální je čistá voda v množství 1,5 až 2 l denně
  5. Pravidelné vyprazdňování: Vytvořte si rutinu a dodržujte ji. Choďte na záchod každé ráno, i když se vám zrovna nechce. Vytrénujete si tak svěrač.
  6. Masáže břicha: Vyzkoušet můžete také masáže břicha po směru tlustého střeva a bederní oblasti.
  7. Zlepšete stravovací návyky: Je vhodné jíst častěji v menších dávkách. Také pečlivě žvýkejte a nehltejte.
  8. Vyhýbejte se drastickým dietám: Velmi drastická dieta může narušit vaše trávení.
  9. Vyzkoušejte FODMAP: Dieta s nízkým obsahem FODMAP, je určená pro lidi, u kterých je zácpa způsobena syndromem dráždivého tračníku.
  10. Potraviny, které jíst při zácpě: švestky, bílý jogurt, fíky, špenát, ovocné kompoty

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

Cena od: 309 Kč

Cena od: 259 Kč

Cena od: 285 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 293 Kč