Published On: 12. 4. 2022946 words4,7 min read

Bolesti břicha ve spojení s průjmem dokážou pořádně potrápit a někdy vás dokonce mohou vyřadit z běžného fungování i na několik dní. Zjistěte, jak se toho vyvarovat.

Průjem a bolesti břicha jsou poruchy zažívání. Při průjmu dochází ke změně struktury stolice, která je řídká až vodnatá a opakuje se více než 3krát za den. Kvůli podráždění trávicího traktu se zvyšuje pohyblivost střev a dochází k porušení vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva do krve. Při průjmu proto může nastat dehydratace organismu, která zejména u malých dětí postupuje velmi rychle. Průjem je také často doprovázen křečemi v břiše, kručením, celkovou slabostí a někdy zvýšenou teplotou. Doprovázet ho může i nevolnost a zvracení. U dlouhotrvajících průjmů dochází ke snížení hmotnosti.

Bolesti břicha nebo křeče lze charakterizovat jako ostrou a svíravou bolest. Někdy se objevují zničehonic a velmi rychle odcházejí, mohou mít také velmi banální příčinu. Pokud se objevují pravidelně a jako průvodní bolest při průjmu, zácpě nebo nadýmání, může jít o závažnější onemocnění. Při dlouhotrvajících obtížích doporučujeme navštívit lékaře, který vám příčinu bolestí dokáže diagnostikovat.

Co dělat při průjmu?

Pokud máte průjem a křeče v břiše, dbejte na zvýšený příjem tekutin a to zejména u malých dětí, protože dehydratace je může ohrožovat na životě. Doplňte také ztracené minerály a živiny. Pro doplnění tekutin je vhodný čaj nebo neperlivá minerální voda. První den průjmu je dobré zcela vynechat příjem jídla. Poté nastolte dietu, která spočívá ve vynechání mléčných výrobků, tučného jídla, sladkostí, smažených, grilovaných či pečených jídel apod. Po menších dávkách lze konzumovat brambory, tvrdší bílé pečivo, rýži, vařenou mrkev, banány, jablka nebo borůvky. Vhodné je i kuřecí nebo rybí maso a poctivý vývar.

Jaké jsou příčiny bolesti břicha spojených s průjmem?

Bolest břicha a průjem mohou vzniknout po požití zkažených potravin. V takovém případě se může z kontaminovaného jídla rozvinout virová infekce, která bývá doprovázena zvýšenou teplotou, zvracením a dehydratací.

Na vině může být i dráždivý tračník

Jednou z častých příčin dlouhodobého průjmu a křečí břicha může být i syndrom dráždivého tračníku (IBS). Toto chronické onemocnění trápí v České republice až 13 % populace. Dalšími příznaky IBS jsou dlouhodobé křeče v břiše, nadýmání nebo zácpa. Projevy se mohou vzájemně kombinovat a trvají týdny až měsíce a opakovaně se vrací. Přečtěte si v našem článku více o tom, co je to IBS a jak se projevuje. Syndrom se dělí na několik podtypů podle převládajícího příznaku. Podle shrnující analýzy je nejběžnějším podtypem je IBS s převládajícím průjem (IBS-D), který postihuje asi 40 % pacientů.

Léčba IBS utlumí nepříjemné příznaky

Pokud vám byl diagnostikován syndrom dráždivého tračníku (IBS), nemusíte zoufat. I přestože zatím neexistuje lék, který by vás onemocnění zbavil jednou provždy, podpůrná léčba dokáže eliminovat nepříjemné příznaky.

Díky PROIBS® se vám uleví

Odborníci ze Švédska vyvinuli certifikovaný zdravotnický prostředek pro léčbu příznaků syndromu dráždivého tračníku PROIBS®, který se setkal se skvělými výsledky v odborných studiích i u pacientů. Pozitivní efekt tohoto zdravotnického prostředku se obvykle objeví do několika dnů až týdnů. U PROIBS® nebyly prokázány žádné vedlejší účinky ani negativní interakce s jinými léky. Navíc ho můžete užívat dlouhodobě. I po odeznění příznaků ho lze brát pro udržování optimálních podmínek ve střevech.

Zaměřte se na životní styl i stravu

Jedním z hlavních spouštěcích faktorů IBS může být stres. Zamyslete se proto nad životním stylem a pokuste se vyhýbat stresovým situacím. Pomoci vám může fyzická aktivita, která má prokazatelný vliv na zvládání stresových situací. Nemusí jít přímo o sport, vhodnou aktivitou může být i rychlá chůze či dechová cvičení. Pravidelný pohyb také zlepšuje pohyblivost střev.

Podle několika výzkumů pomáhá lidem s IBS dieta zaměřená na nízkým příjem FODMAP potravin, které mohou být špatně tráveny. Úlevu od nepříjemných pocitů jako je průjem a bolesti břicha může poskytovat i dostatek vlákniny ve stravě. Dietní opatření jsou ovšem velmi individuální a nemusí pomoci každému.

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

Cena od: 309 Kč

Cena od: 259 Kč

Cena od: 285 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 293 Kč