Published On: 2. 2. 2022971 words4,9 min read

Chronická zácpa dokáže pěkně znepříjemnit běžný život. Trápí spoustu lidí, málokdo však o svém intimním problému s vyprazdňováním dokáže hovořit. Jedná se o relativně časté onemocnění postihující až 25 % populace. Zajímá vás proč zácpa vzniká, proč byste ji neměli podceňovat a jak se s ní vypořádat? Čtěte dál.

Co je to zácpa a jaké jsou její příznaky?

Zácpa je označení pro obtížné vyprazdňování stolice, které je méně časté než jednou za tři dny. Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že vyprazdňování musí být každý den. Tvorba stolice ale přímo souvisí s příjmem potravy a tekutin. Pokud je příjem nízký, nelze počítat s denním vyprazdňováním. Normální vyprazdňování může být méně časté, ale je pravidelné a bezbolestné.

Zácpa se projevuje nafouklým břichem, pocitem těžkosti, sporadickým a bolestivým vyprazdňováním stolice, která je zpravidla příliš tuhá. Při dlouhodobé zácpě se přidává bolest hlavy nebo únava. Plyny odcházet mohou a nemusí. Po vyprazdňování také nenastupuje pocit úlevy.

Zácpa může být akutní, která má krátkodobé trvání. Ta bývá nejčastěji způsobena stresem, změnou prostředí, životního rytmu i odlišnými návyky. Často bývá spojená s cestováním a brzy sama odezní. Pokud má zácpa dlouhodobý charakter, jedná se o chronickou zácpu. V tomto případě byste měli zpozornět a navštívit svého lékaře, jelikož dopady na organismus mohou být neblahé.

Co způsobuje chronickou zácpu?

Příčin vleklé zácpy je opravdu mnoho. Může se jednat o samostatnou potíž, nebo může být doprovodným příznakem další nemoci.

Zácpa může být příznak vážnější nemoci

Trpět jí mohou například pacienti s nádory tlustého střeva, střevními záněty, s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, s hemeroidy, s neurologickými či gynekologickými problémy a další. Jako sekundární příznak může zácpa nastat při dehydrataci, otravě, poranění míchy či při nemocech močové nebo pohlavní soustavy.

Na vině může být i útlum defekačního reflexu

Zácpa může být také civilizační chorobou, jedná se pak o zácpu habituální neboli návykovou. Tato porucha je poměrně častá a více se objevuje u žen a starších lidí. Vzniká útlumem defekačního reflexu. Buď při nedostatku přirozených podnětů, jako je nedostatek vlákniny, málo objemná strava, nedostatek tekutin a pohybu, nebo při potlačování spontánního nucení na stolici. Roli zde může sehrát také osobní dispozice pacienta. Na vině může být rovněž životní styl i některé léky, například antidepresiva.

Dlouhodobé potíže může způsobovat také dráždivý tračník

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je chronické onemocnění, které postihuje zejména střeva. Jedním z hlavních symptomů je dlouhodobá zácpa, která se může kombinovat s dalšími příznaky, jako jsou křeče v břiše, nadýmání nebo průjem. Jedná se o onemocnění dlouhodobého charakteru, které se opakovaně vrací. Syndromem trpí v Česku asi 13 % populace.

Dlouhodobou zácpu byste neměli podceňovat

Chronickou zácpu je důležité léčit, protože důsledkem nebývají jen nepříjemné pocity. Jelikož spolu se stolicí neodchází odpadní látky, může docházet k intoxikaci organismu, která může vést k poškození jater, nádorům, zánětům nebo autoimunitnímu onemocnění. Během zácpy také často vznikají bolestivé hemeroidy, které jsou způsobené velkým tlakem při tlačení. Pokud jí tedy trpíte, neváhejte se poradit se svým lékařem.

Na pomoc při zácpě najdete na trhu velké množství projímadel. Ty jsou vhodné při akutních problémech, chronická zácpa by se jimi bez konzultace s lékařem řešit neměla. Při nadměrném užívání by mohlo dojít k poškození střevní stěny.

Pomůže zdravá strava i dostatek pohybu

Se zácpou můžete bojovat správnou životosprávou. Váš jídelníček byl měl obsahovat dostatek vlákniny. Nezapomeňte tedy zařadit ovoce, zeleninu, otruby, ovesné vločky nebo lněné semínko. Vlákninu můžete do těla dodat také v rozpustné formě, která je dle studie přínosem i pro pacienty trpící IBS. Jezte v pravidelném režimu a nezapomínejte na dostatek tekutin. Při zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody nebo bylinkové čaje na podporu zažívání. Důležitý je také dostatek pohybu. Kromě toho, byste také nikdy neměli potlačovat nucení na stolici.

Zbavte se zácpy s přípravkem PROIBS®

Byl vám diagnostikován syndrom dráždivého tračníku? PROIBS® je certifikovaný zdravotnický prostředek pro pomoc při léčbě příznaků syndromu dráždivého tračníku, jako je dlouhodobá zácpa. Můžete ho bezpečně užívat i po jejím odeznění k udržování optimálních podmínek ve vašich střevech.

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH:

Cena od: 289 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 254 Kč

Cena od: 289 Kč

Cena od: 293 Kč